Eric de Noorman » Eerste Nederlandse Serie
Navigatie op deze site werkt met frames: klik hier voor volledige schermweergave
Toestemming tot publicatie: Erven Hans G. Kresse 2003
Eerste Nederlandse Serie
Door Hans G. Kresse. Uitgeverij 't Kasteel van Aemstel (1.1 - 1.9) / Uitgeverij de Tijd (10 - 52) - ongekleurd. Bij de eerste nummers is er soms sprake van (grote of kleine) verschillen in kaftontwerp met de herdrukken. Veel plaatjes en/of afleveringen ontbreken of zijn met elkaar verwisseld. Een en ander is per boekje aangegeven en kan iets verschillen met wat er in catalogi staat. Ik heb de nummering van de plaatjes zoveel mogelijk aangehouden en waar nodig aanvullende informatie uit diverse bronnen of uit eigen waarneming overgenomen. De diverse bronnen geven helaas op details verschillende informatie.
Er komt geleidelijk een verandering in de nummering van de verhalen:
- Bij het eerste verhaal is er alleen een afleveringsnummer.
- Bij het tweede verhaal komt eerst het verhaalnummer en dan het nummer van de aflevering.
- Vanaf het derde verhaal wordt eerst het afleveringsnummer en dan het verhaalnummer vermeld.
Een eventueel derde nummer, achter een schuine streep, heeft betrekking op het betreffende plaatje in de aflevering.
Voor verhaalnummers en chronologische volgorde, wordt verwezen naar de startpagina 'Eric de Noorman'.
De oplage van de Eerste Nederlandse Serie was vooral in het begin van de vijftiger jaren bijzonder groot. Op het hoogtepunt van zijn roem, werden er jaarlijks meer dan 300.000 Eric de Noorman boekjes verkocht. De verkoopprijs per boekje was toen 75 cent per stuk. Door het succes van de strip zijn een tamelijk groot aantal boekjes in een of meer herdrukken verschenen. Hieronder is een reconstructie van de drukgeschiedenis weergegeven.
Vervolgens wordt per deeltje een overzicht gegeven van de bijzonderheden. Het vermelde aantal pagina's is steeds het paginanummer van de laatste pagina. Het aantal afleveringen per boekje is altijd minder, omdat elk boekje begint met een titelblad en/of inleiding.
De nummers 1 t/m 7 hebben een (groot) formaat van ca. 140 x 246 mm; De nummers 8 t/m 52 hebben een (gereduceerd) formaat van ca. 132-136 x 220 mm. Gevolg was dat van veel plaatjes één of meer randjes zijn afgesneden. Bijna alle afleveringnummers en auteurssignaturen zijn eveneens gesneuveld. Het formaat van deze latere oblongs varieert iets, maar ze worden geleidelijk aan steeds iets kleiner. Als reden hiervoor, worden de gestegen productiekosten en de vaste lage verkoopprijs genoemd. De in en ná 1950 verschenen herdrukken van de nummers 1 t/m 7 hebben nog het oude (grotere) formaat.
Oproep: De Matla catalogus maakt gewag van een groot aantal herdrukken. Ik ben nog bezig met het in kaart brengen van die herdrukken: kaftontwerp, jaar van uitgifte e.d. In dit verband is het van belang dat ik informatie aangereikt krijg over die herdrukken, in de vorm van de laatst genoemde titels op de achterkaft c.q. scans van achterkaften. Heeft u aanvullende informatie ?: mail het naar de beheerder. Hieronder een reconstructie.
Reconstructie drukgeschiedenis: Eric de Noorman, Eerste Nederlandse Serie
Samenstelling: K. de Vries & E. Hupperichs (september 2005, bijgewerkt: oktober 2007)
| Nr |
Laatste titel op de achterkaft |
|||||||||||||||||
| I | II | III | V | VII | IX | X | XI | XII | XIII | XIV | XV | XVIII | XIX | XX | 22. | 25. | 37. | |
| 1a. | AK* | |||||||||||||||||
| 1ba. | AK* | |||||||||||||||||
| 1bb. | AK* | X | X | X | X | |||||||||||||
| 2. | 1e | X | X | X | X | X | ||||||||||||
| 3a. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 3b. | X | |||||||||||||||||
| 4. | 1e | X | X | X | X | |||||||||||||
| 5. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 6. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 7. | 1e | X | X | X | X | |||||||||||||
| 8. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 9. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 10. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 11. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 12. | 1e | X | X | X | ||||||||||||||
| 13. | 1e | X | X | |||||||||||||||
| 14. | 1e | X | X | |||||||||||||||
| 15. | 1e | X | ||||||||||||||||
| 16. | 1e | |||||||||||||||||
| 17. | 1e | |||||||||||||||||
| 18. | 1e | X | ||||||||||||||||
| 19. | 1e | |||||||||||||||||
| 20. | 1e | |||||||||||||||||
| 21. | 1e | |||||||||||||||||
| 22. | 1e | |||||||||||||||||
| 23. | ||||||||||||||||||
| 24. | ||||||||||||||||||
| 25. | 1e | |||||||||||||||||
| 26. | ||||||||||||||||||
| 27. | ||||||||||||||||||
| 28 | ||||||||||||||||||
| 29. | ||||||||||||||||||
| 30. | ||||||||||||||||||
| 31. | X | |||||||||||||||||
| 32. | X | |||||||||||||||||
| 33. | X | |||||||||||||||||
| 34. | X | |||||||||||||||||
| 35. | ||||||||||||||||||
| 36. | X | |||||||||||||||||
|
37. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Opmerkingen:
1. De eerste druk in de drie verschillende uitvoeringen van deel 1 bevat steeds een aankondiging van het tweede deeltje.
2. Van de nrs. 19 t/m 30 en nr. 35 zijn nog geen 'herdrukken' waargenomen, alleen 'eerste drukken'. Onder 'eerste druk' wordt hierbij steeds verstaan, dat de titel van het dan uitgegeven deeltje steeds als laatste titel op de achterkaft wordt vermeld. Ook van de nrs 16 en 17 is slechts één druk bekend.
3. Vanaf deeltje 37 zijn slechts 'eerste drukken' bekend. (voor definitie zie hier boven). Herdrukken zijn nog niet waargenomen.
4. Van nr. 12 bestaat een reclame uitgave 'Jonge Bols'; van nr. 28 bestaat een reclame uitgave van Substantia / Parke-Davis (Uitgeverij Panda). In 2007 verscheen een facsimile uitgave van nr. 34.
5. Waarschijnlijk zijn de oplagen van de herdrukken kleiner geweest dan die van eerste drukken. Zekerheid bestaat hierover niet, maar feit is wél dat (m.u.v. 1.1a) herdrukken in het algemeen minder vaak worden aangetroffen dan eerste drukken.
6. Er is sprake van gebruik van diverse soorten papier. Na een vergelijkend onderzoek heeft Eric Hupperichs enkele rode lijnen in het geheel der herdrukken / eerste drukken m.b.t. de papierkeuze gevonden: De herdrukken met achterzijde XIV zijn op donker papier gedrukt. Ook alle herdrukken met achterzijde X zijn op donkerder paper gedrukt maar niet zo donker als XIV (behalve deel 7 achterzijde X is wat lichter, maar b.v. bij deel 5 met achterzijde X zie je dit heel goed). Bij de herdrukken / eerste drukken met achterzijde XIX komt Eric tot de conclusie dat er 2 soorten papier zijn gebruikt, zowel donker als licht. E.e.a. wordt hier en daar in de onderstaande beschrijvingen nog nader uiteengezet.
Verkoopfolder Drukkerij de Tijd
Beschrijving van de Albums
|
1a - 1e druk - zwarte opdruk - 1948 - voorzijde: 1ba - herdruk met bruine opdruk op roze papier - formaat: 140x250 mm - 1948 - voorzijde: 1bb - herdruk met bruine opdruk op gelig papier - formaat: 140x250 mm - 1948 - voorzijde:
Van de laatste uitvoering (gelig papier) zijn vier herdrukken bekend:
A: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1949 - de achterzijde vermeld als laatste titel V 'De Valse Koning' - achterzijde:
B: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel IX 'De Zoon van Eric de Noorman' - achterzijde:
C: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake'- gedrukt op donker papier, zoals alle herdrukken XIV - achterzijde:
D: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' - achterzijde: Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken! De volgende afleveringen ontbreken: afl. 52, 64, 67, 70, 76, 79. Vernummerde afleveringen: 77 is vernummerd als 76 en 78 is vernummerd als 77
Eerste advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 23-09-1948 -
Tweede Advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 28-09-1948 -
Advertentie eerste herdruk in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 02-11-1948 - |
|
Herdrukken:
A: Ik heb een herdruk met zwarte opdruk en met als laatste deel III 'De Sultan van Akaïm + De Geheimzinnige Bron' waargenomen, zelfde formaat als de eerste druk - Deze eerste herdruk (?) heeft enkele kleine verschillen in het omslagontwerp voorkaft in vergelijking met de 1e druk: De zwarte omranding van de letters is verwijderd. In plaats daarvan is een schaduweffect aangebracht + de witte rand van het plaatje (linksonder, oorspronkelijk 1 mm breed) is verwijderd - Het formaat van de herdruk is eveneens 140x250 mm - voorzijde: Inmiddels (September 2007) zijn er heel wat exemplaren van De Ondergang van Atlantis (Eerste Nederlandse serie) met zwarte opdruk aangemeld. Ik kom tot de conclusie dat veel van de verschilletjes zijn te verklaren, doordat de kleuren rood, zwart en groen, fracties van millimeters t.o.v. elkaar zijn verschoven.
B: Een tweede herdruk (?), met bruine opdruk, dateert vermoedelijk uit 1949 - de achterzijde vermeld als laatste titel V 'De Valse Koning' - achterzijde:
C: Een derde herdruk (?), met bruine opdruk, dateert vermoedelijk uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel IX 'De Zoon van Eric de Noorman' - voorzijde: Over de kleur van de opdruk het volgende: net als bij deel 1 is er sprake van een kleurwisseling van zwart naar bruin. De verschillen zijn het beste te zien in een vergelijkende scan met de eerste drie (tot op heden bekende) drukken:
D: Een vierde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake', met bruine opdruk - achterzijde:
E: Een vijfde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' - voor+achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
De volgende 105 afleveringen ontbreken: verhaal 1 (2e deel): afl. 81-86, 89-116, 122, 123, 136-138, 142, 144, 157, 159-162, 172-190. verhaal 5: afl. 1-41, 45, 46, 64. De Volgende afleveringen zijn vernummerd: 80 als 78, 87 als 79, 88 als 80, 90 als 81, 117 als 82, 118 als 83, 119 als 84, 120 als 85, 121 als 86, 122 als 87, 123 als 88. Voor alle duidelijkheid volgen hier de nummers van de afleveringen in deel 2 (De afleveringen van verhaal 1 zijn dus zonder verhaalnummer en is de hernummerde versie). 78, 79, 80, 81, 82, 83, 119, 120, 121, 87, 88, 124,125, ongenummerd = 126!, 127,128,129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 139, 140, 141, 143, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 158, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 42-5, 43-5, 44-5, 47-5, 48-5, 49-5, 50-5, 51-5, 52-5, 53-5, 54-5, 55-5, 56-5, 57-5, 58-5, 59-5, 60-5, 61-5, 62-5, 63-5, 65-5, 66-5, 67-5, 189 De onduidelijkheid ontstaat vooral bij het vernummeren van de afleveringen; als voorbeeld de oorspronkelijke aflevering 88 wordt 80, de oorspronkelijke aflevering 80 wordt 78 en de oorspronkelijke aflevering 123 wordt als 88 opgenomen.
Eerste advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 26-10-1948 -
Tweede advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 30-10-1948 -
Derde advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 02-11-1948 - |
|
Er bestaan tenminste vier herdrukken, waarbij nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld.
A: Een eerste herdruk (?) met als laatste deel V 'De Valse Koning' is waargenomen, zelfde formaat en kaftontwerp als de eerste druk - achterzijde:
B: Een tweede herdruk (?) met als laatste deel VII 'Het Rijk van het Midden' is waargenomen, zelfde formaat en kaftontwerp als de eerste druk - achterzijde:
C: Een derde herdruk (?) met als laatste deel IX 'De Zoon van Eric' is waargenomen, zelfde formaat en kaftontwerp als de eerste druk - achterzijde:
D: Een vierde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
E: Een vijfde herdruk (?), vermoedelijk uit 1952, met als laatste deel XV 'De Vloek van het Goud + Het Moerasmonster' op de achterkaft is waargenomen, zelfde formaat als de eerste druk - Het omslagontwerp van de herdruk heeft echter een groene steunkleur - voorzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
De volgende afleveringen / plaatjes ontbreken: verhaal 2: afl. 2-8, 2-10/1 (10 afl., 1e plaatje), 2-11, 2-12/3, 2-13/3, 2-15/2, 2-16/2, 2-17/1. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-9, 2-10/2, 2-10/3, 2-12/1, 2-12/2, 2-13/1, 2-13/2, 2-14, 2-15/1, 2-15/3, 2-16/1, 2-16/3, 2-17/2, 2-17/3, 2-18, 2-19, 2-20, 2-21, 2-22, 2-23, 2-24, 2-25, 2-26. 2-27, 2-28, 2-29, 2-30, 2-31, 2-23, 2-33, 2-34, 2-35, 2-36, 2-37, 2-38, 2-39. verhaal 3: Ontbrekende afleveringen / plaatjes: 9-3/2 (aflevering 9, verhaal 3, plaatje 2), 10-3/2, 11-3/3, 24-3/3, 25-3/1, 26-3/1, 31-3. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 9-3/1, 9-3/3, 10-3/1, 10-3/3, 11-3/1, 11-3/2, 12-3, 13-3, 14-3, 15-3, 16-3. 17-3, 18-3, 19-3, 20-3, 21-3, 22-3, 23-3, 24-3/1, 24-3/2, 25-3/2, 25-3/3, 26-3/2, 26-3/3, 27-3, 28-3, 29-3, 30-3, 32-3, 33-3, 34-3, 35-3, 36-3, 37-3, 38-3, 39-3, 40-3, 41-3, 42-3, 43-3, 44-3, 45-3, 46-3, 47-3, 48-3, 49-3, 50-3, 51-3.
|
|
Herdrukken: Er bestaan tenminste vier herdrukken, waarbij nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld.
A: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1949 - de achterzijde vermeld als laatste titel V 'De Valse Koning' - achterzijde:
B: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel IX 'De Zoon van Eric de Noorman' - achterzijde:
C: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
D. Een andere herdruk dateert vermoedelijk ook uit 1952, maar dan met als laatste deel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' op de achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
De volgende afleveringen / plaatjes ontbreken: verhaal 4: 11-4, 20-4, 30-4, 35-4, 36-4, 39-4. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 1-4 t/m 10-4, 12-4 t/m 19-4, 21-4 t/m 29-4, 31-4 t/m 34-4, 37-4, 38-4, 40-4, 41-4, 42-4. - verhaal 6, ontbrekende afleveringen: 1-6 t/m 4-6, 9-6, 23-6. Aflevering 20 ontbreekt ook maar die heeft nooit bestaan. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 5-6, 6-6, 7-6, 8-6, 10-6, 11-6, 12-6, 13-6, 14-6, 15-6, 16-6, 17-6, 18-6, 19-6, 21-6, 22-6, 24-6, 25-6, 26-6 als 27, 27-6, er bestaan 2 afleveringen 27-6. De 2e 27-6 als 29. 28-6, 29-6, 30-6, 31-6, 32-6, 33-6, 34-6, 35-6, 36-6, 37-6, 38-6 als 41, 39-6, 40-6 als 43, 41-6 als 44, 42-6, 43-6, 44-6 als 47, 45-6 als 48, 46-6, 47-6, 48-6, 49-6, 50-6, 51 is tevens genummerd 473-6, 52-6 53-6. Dit was het eerste verhaal welke in het 'Tom Poes weekblad' werd gepubliceerd.
Advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 14-05-1949 - |
|
Herdrukken: Er bestaan tenminste drie herdrukken, waarbij nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld.
A: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel X 'De Strijd om het Recht + De Zwarte Ruiter' - achterzijde:
B: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XII 'De Boog van Allard + Het Tyrfingmysterie' - achterzijde:
C: Een herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XV 'De Vloek van het Goud + Het Moerasmonster' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
De volgende afleveringen / plaatjes ontbreken: afl. 18, 34. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 1-7, 2-7, 3-7, 4-7, 5-7, 6-7, 7-7, 8-7, 9-7, 10-7, 11-7, 12-7, 13-7, 14-7, 15-7, 16-7, 17-7, 19, 20, 21, 22, 23, 24-7, 25-7, 26-7, 27-7, 28-7, 29-7 als 28-7, 30-7 als 29-7, 31-7 als 30-7, 32-7 als 31-7, 33-7, 35-7, 36-7, 37-7, 38-7, 39-7, 40-7, 41-7, 42-7, 43-7, 44-7, 45-7, 46-7, 47-7, 48-7, 49-7, 50-7, 51-7, 52-7, 53-7, 54-7, 55-7, 56-7, 57-7, 58-7, 59-7, 60-7, 61-7, 62-7, 63-7, 64-7, 65-7, 66-7, 67-7, 68-7.
Advertentie voor de reeks in Tom Poes Weekblad - 2e jaargang nr. 47 - 20-10-1949 - |
|
Herdrukken: Er zijn tot nu toe drie herdrukken waargenomen.
A: Deze dateert vermoedelijk uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel IX 'De Zoon van Eric' - achterzijde:
B: Deze dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XII 'De Boog van Allard + Het Tyrfingmysterie' - achterzijde:
C: Deze dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XV 'De Vloek van het Goud + Het Moerasmonster' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
Opmerking: Talloze plaatjes in dit album zijn weggelaten en/of verwisseld. Omdat veel van de afleveringnummers uit de plaatjes zijn weggehaald is het moeilijk om e.e.a. te reconstrueren. Hieronder het resultaat: Verhaal 8 Het Wapengericht: compleet. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 1-8, 2-8, 3-8, 4-8, 5-8, 6-8, 7-8, 8-8, 9-8, 10-8, 11-8, 12-8, 13-8, 14-8, 15-8, 16-8, 17-8, 18-8 (tevens genummerd 550), 19-8, 20-8. Verhaal 9 Het goud der Ozmecs: Ontbrekende Afleveringen: 1-9, 6-9, 8-9, 9-9-1, 10-9/1, 10-9/2, 13-9, 14-9/1. 14-9/3, 15-9/2, 16-9, 17-9/2, 17-9/3, 18-9/2, 20-9/3, 21-9, 22-9, 23-9/3, 24-9/3. 25-9, 26-9, 27-9, 28-9, 32-9/1, 32-9/3, 33-9, 34-9, 35-9/1, 35-9/2, 36-9, 37-9, 38-9/1, 38-9/2, 39-9, 40-9, 41-9/1, 42-9/2, 49-9, 50-9, 55-9/3, 56-9/1, 56-9/2, 57-9/1, 58-9/2, 59-9, 60-9, 61-9/1, 61-9/3, 62-9/2, 67-9/2, 68-9, 69-9/1, 69-9/3, 71-9, 74-9, 77-9/1, 78-9/1, 78-9/3, 80-9/2, 80-9/3, 81-9/3, 82-9/3. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 2-9, 3-9, 4-9, 5-9, 7-9, 10-9/3, 9-9/2, 9-9/3, 11-9, 12-9, 14-9/2, 15-9/1, 15-9/3, 17-9/1, 18-9/1, 18-9/3, 19-9, 20-9-1, 20-9/2, 23-9/3, 24-9/1, 24-9/2, 29-9/1, 35-9/3, 29-9/2, 29-9/3, 30-9, 31-9, 32-9/2, 41-9/2, 41-9/3, 38-9/3, 42-9/1, 42-9/3, 43-9, 44-9, 45-9, 46-9, 47-9, 48-9, 51-9, 52-9, 53-9, 54-9, 55-9/1. 55-9/2, 56-9/3, 57-9/2, 57-9/3, 58-9/3, 61-9/2, 62-9/1, 62-9/3, 63-9, 64-9, 65-9, 66-9, 67-9/1, 67-9/3, 69-9/2, 70-9, 72-9, 73-9, 75-9, 76-9, 78-9/2, 77-9/2, 77-9/3, 79-9, 81-9/1, 81-9/2, 58-9/1, 80-9/1, 82-9/1, 82-9/2, 83-9. Verhaal 10 De dodenridders; (oorspronkelijk 31 afleveringen) + Verhaal 11 De wonderen van Mu (oorspronkelijk 88 afleveringen: Deze verhalen worden niet genoemd. Wel zijn er enkele plaatjes uit afleveringen van verhaal 10 gebruikt ; 2-10/3, 1-10/2, 2-10/2, 3-10, 4-10, 20-3/3, 9-10/2, 6-10/1, De rest ontbreekt. Van verhaal 11 ontbreken alle 88 afleveringen. Verhaal 12 Het geheim van het grafgewelf: Ontbrekende afleveringen: 1-12, 2-12, 3-12/2, 4-12/2, 4-12/3, 5-12, 7-12, 8-12, 9-12/2, 9-12/3, 10-12/3, 11-12/2, 11-12/3, 12-12/2, 12-12/3, 14-12/1, 14-12/3, 16-12, 17-12, 18-12, 19-12, 20-12, 23-12/3, 24-12, 25-12/2. De volgende afleveringen zijn gepubliceerd: 3-12/1, 4-12/1, 3-12/3, 6-12, (tevens genummerd 740), 10-12/1. 10-12/2, 11-12/3, 12-12/1, 14-12/2, 18-12/3, 13-12/1, 13-12/2, 20-12/2, 15-12, 25-12/3, 9-12/1, 23-12/2, 21-12, 22-12, 23-12/1, 25-12/1, 23-12/3,26-12, 27-12 (met dank aan Will Ross, 2004, voor het verstrekken van detailinformatie betreffende de nummers 1 t/m 6 in deze reeks).
In 2007 verscheen een facsimile uitgave van verhaal 10 in de stijl van de Eerste Nederlandse uitgave, met een door Dick Matena ontworpen kaft. Voor nadere details wordt doorverwezen naar de pagina met uitgaven van de Stichting Hans G. Kresse. - zie ook: Eric de Noorman 60 Jaar
|
![]() |
![]() |
||
| Uitgave Stichting Hans G. Kresse | Uitgave Stripwinkel Fantasia |
|
|
|
Herdrukken: Van deze uitgave zijn vier herdrukken bekend. Kleuren: rood, zwart of bruin en groen. Het verschil tussen bruin en zwart is arbitrair.
A: De eerste herdruk dateert uit 1950 - de achterzijde vermeld als laatste titel IX 'De Zoon van Eric' - achterzijde:
B: De tweede herdruk (?) dateert uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel X 'De Strijd om het Recht + de Zwarte Ruiter' - achterzijde:
C: De derde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XII 'De Boog van Allard + Het Tyrfingmysterie' - achterzijde:
D: De vierde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XV 'De Vloek van het Goud + Het Moerasmonster' - achterzijde: Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken ! |
|
Herdrukken: Er zijn tot nu toe drie herdrukken waargenomen.
A: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel X 'De Strijd om het Recht + De Zwarte Ruiter' -
B: Deze herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
C: Deze dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIX 'De Burcht van Myrkven' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken ! |
|
- Voorzijde is donkergroen - achterzijde:
Herdrukken:
A: De eerste herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel X 'De Strijd om het Recht + De Zwarte Ruiter' - achterzijde:
B: De tweede herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
C: De derde herdruk (?) dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIX 'De Burcht van Myrkven' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
Advertentie voor de reeks in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 30-08-1950 - |
|
Herdrukken: Er zijn tot nu toe drie herdrukken waargenomen.
A: Deze dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XII 'De Boog van Allard + Het Tyrfingmysterie' - achterzijde:
B: Deze dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XV 'De Vloek van het Goud + Het Moerasmonster' - achterzijde:
C: Deze dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel 22: 'Het Pad der Verschrikking' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken! |
|
Er bestaan tenminste drie herdrukken.
A: De eerste bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1951 - de achterzijde vermeld als laatste titel XII 'De Boog van Allard + Het Tyrfingmysterie' - achterzijde:
B: De tweede bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' - achterzijde:
C: De derde bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel 22 'Het Pad der Verschrikking' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken ! |
|
Er bestaan tenminste drie herdrukken en een heruitgave.
A: De eerste bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
B: De tweede bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' - achterzijde:
C: De derde bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel 22 'Het Pad der Verschrikking' - achterzijde:
D: Daarnaast bestaat er ook een reclame uitgave 'Jonge Bols' (1994)
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
Er is melding gemaakt van deel 12 herdruk, met titels op achterkaft t/m nr. 18 met bijna ZWARTE in plaats van bruine opdruk. Er bestaan dus diverse kleurengradaties, die mogelijk verband houden met verschillende drukgangen e.d. |
|
Er bestaan tenminste twee herdrukken.
A: De eerste bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XIV 'De Prijs der Wrake' - achterzijde:
B: De tweede bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1954 - de achterzijde vermeld als laatste titel 25 'Het Teken der Joms' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
|
|
Er bestaan tenminste twee herdrukken:
A: Er bestaat een herdruk waarop de titels van nr. 15, 16, 17, 18 en 19 op de achterkaft worden vermeld - achterzijde:
B Een tweede bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1954. De achterzijde vermeld als laatste titel 25 'Het Teken der Joms' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
|
|
Er bestaat tenminste één herdruk:
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1952 - de achterzijde vermeld als laatste titel XVIII 'Het Geheim van de Verboden Stad' - achterzijde:
Wellicht zijn er meer (of tussenliggende) herdrukken !
|
> 16: De Wolven van Scorr - verhaal 25.1 - Matla nr 1.16 - 1e druk - 1952 - 64 pagina's - 1e druk: achterzijde - Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. Dit deel bestaat zowel in licht- als donkergroene uitvoering, hetgeen ofwel verschillende drukgangen ofwel verschillende oplagen impliceert - vergelijkende scan: Ook is een misdruk waargenomen, waarbij het zwart ontbreekt / vervangen door bruin - |
> 17: Het Verbond der Groene Dolken - verhaal 25.2 - Matla nr 1.17 - 1e druk - 1952 - 62 pagina's - 1e druk: achterzijde - Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. Dit deel bestaat zowel in licht- als donkergroene uitvoering, hetgeen ofwel verschillende drukken ofwel oplagen impliceert. |
> 18: Het Geheim van de Verboden Stad - verhaal 25.3 - Matla nr 1.18 - 1e druk - 1952 - 64 pagina's - 1e druk: achterzijde -
Dit deel bestaat zowel in licht- als donkergroene uitvoering, hetgeen ofwel verschillende drukgangen ofwel oplagen impliceert - vergelijkende scan: Er bestaat tenminste één herdruk: Er is tot nu toe (maart 2005) slechts één herdruk waargenomen. Deze dateert vermoedelijk uit 1953 - de achterzijde vermeld als laatste titel XX 'De Heer der Heruli' - achterzijde: |
> 19: De Burcht van Myrkven - verhaal 26 - Matla nr 1.19 - 1e druk - 1953 - 64 pagina's - 1e druk: achterzijde - Er bestaat een oplage met licht papier en een oplage met donkerder papier. |
> 20: De Heer der Heruli - verhaal 27 - Matla nr 1.20 - 1e druk - 1953 - 78 pagina's - 1e druk: achterzijde - |
> 21: De Jacht op het Zwaard - verhaal 28.1 - Matla nr 1.21 - 1e druk - 1953 - 71 pagina's - 1e druk: achterzijde - |
> 22: Het Pad der Verschrikking - verhaal 28.2 - Matla nr 1.22 - 1e druk - 1953 - 71 pagina's - 1e druk: achterzijde - |
> 23: De Weg der Gedoemden - verhaal 28.3 - Matla nr 1.23 - 1e druk - 1953 - 62 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
> 24: Svidjold’s Offer - verhaal 30 - Matla 1.24 - 1e druk - 1954 - 64 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. Van dit verhaal is ook een onafgemaakte ballonstripversie bekend (zie Viking jaargang 2, nummer 3/4 e.v.)
Geluidsfragment svidjold.mp3 Let op: u moet even geduld hebben, het bestand moet eerst worden geladen. Dit geluidsfragment opent in een nieuw 'verster'. Tijdens het afspelen en beluisteren, kunt u via de taakbalk (onderaan uw scherm) terug naar de website... |
> 25: Het Teken der Joms - verhaal 31 - Matla 1.25 - 1e druk - 1954 - 70 pagina's - 1e druk: achterzijde - |
> 26: De Witte Raaf - verhaal 32.1 - Matla 1.26 - 1e druk - 1954 - 87 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
> 27: De Stem van het Hoogland - verhaal 32.2 - Matla 1.27 - 1e druk - 1955 - 63 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
|
Voor de volledigheid wordt hier vermeld dat uitgeverij Panda in 1986 een herdruk in oblong type heeft uitgegeven, met een andere kleurstelling in het kaftontwerp - |
> 29: De Wolf en de Havik - verhaal 34.1 - Matla 1.29 - 1e druk - 1955 - 64 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels + de titel van deel 30 worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
> 30: De Wraak van de Weerwolf - verhaal 34.2 - Matla 1.30 - 1e druk - 1955 - 64 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matla bestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
> 31: De Prooi van de Rode Rots - verhaal 35 - Matla 1.31 - 1e druk - 1956 - 64 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
Er bestaat tenminste één herdruk:
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1958 - de achterzijde vermeld als laatste titel 37 'De Banneling van IJsland' - achterzijde: |
> 32: Het Raadsel van Tuaim Mor - verhaal 36 - Matla 1.32 - 1e druk - 1956 - 78 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
Er bestaat tenminste één herdruk:
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1958 - de achterzijde vermeld als laatste titel 37 'De Banneling van IJsland' - achterzijde: |
> 33: De Gouden Droom - verhaal 37 - Matla 1.33 - 1e druk - 1956 - 54 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
Er bestaat tenminste één herdruk:
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1958 - de achterzijde vermeld als laatste titel 37 'De Banneling van IJsland' - achterzijde: |
> 34: De Romeinse Helm - verhaal 38 - Matla 1.34 - 1e druk - 1956 - 64 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
Er bestaat tenminste één herdruk:
http://www.ericdenoorman.nl/eric-de-noorman/panda/#60jaar
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1958 - de achterzijde vermeld als laatste titel 37 'De Banneling van IJsland' - achterzijde:
In 2007 verscheen een facsimile uitgave van dit album:
|
> 35: De Koningin van de Eilanden - verhaal 39 - Matla 1.35 - 1e druk - 1957 - 56 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Volgens Matlabestaat er ook een herdruk, waarbij - vermoedelijk - nog andere (latere) titels op de achterkaft worden vermeld. Ik heb een dergelijke herdruk echter nog niet waargenomen. |
> 36: De Grote Beslissing - verhaal 40 - Matla 1.36 - 1e druk - 1957 - 86 pagina's - 1e druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks - achterzijde:
Er bestaat tenminste één herdruk:
A: De eerste (en enige) bekende herdruk dateert vermoedelijk uit 1958 - de achterzijde vermeld als laatste titel 37 'De Banneling van IJsland' - achterzijde: |
> 37: De Banneling van IJsland - verhaal 41 - Matla 1.37 - 1e druk - 1958 - 72 pagina's - 1e en enige druk: achterzijde -
|
> 38: Het Land der Witte Mannen - verhaal 42 - Matla 1.38 - 1e druk - 1958 - 62 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
Foutdruk: witte vlek onder de I -
|
> 39: Het Loon der Hebzucht - verhaal 43 - Matla 1.39 - 1e druk - 1958 - 54 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks.
|
> 40: De Verloren Viking - verhaal 44 - Matla 1.40 - 1e druk - 1958 - 56 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. |
> 41: De Zwarte Piraat - verhaal 45 - Matla 1.41 - 1e druk - 1959 - 96 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. Er is een drukfout bekend: 'verschoven groen' - |
> 42: De Ontembare - verhaal 46.1 - Matla 1.42 - 1e druk - 1960 - 79 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. |
> 43: Het Vergeten Erfdeel - verhaal 46.2 - Matla 1.43 - 1e druk - 1960 - 78 pagina's - 1e en enige druk: Deze + alle voorgaande titels worden op de achterkaft vermeld in een genummerde reeks. |
> 44: De Dochter van de Berenjager - verhaal 47 - Matla nr 1.44 - 1e druk - 1960 - 71 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 44: 'Een ander "Avontuur van Eric de Noorman" staat in deel 45: HET BRONZEN PAARDJE' |
> 45: Het Bronzen Paardje - verhaal 48 - Matla 1.45 - 1e druk - 1960 - 71 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 45: 'LEEST ook het vervolg van dit verhaal in deel 46: DE STORMVOGEL' |
> 46: De Stormvogel - verhaal 49 - Matla 1.46 - 1e druk - 1960 - 47 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 46: 'ERIC DE NOORMAN zet zijn avonturenreeks voort in deel 47: DE RING VAN FERGUS' wordt dit spannende verhaal voortgezet !' |
> 47: De Ring van Fergus - verhaal 50.1 - Matla nr 1.47 - 1e druk - 1960 - 70 blz - 70 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 47: 'In deel 48 HET STORMT IN IERLAND wordt dit spannende verhaal voortgezet !' |
> 48: Het Stormt in Ierland - verhaal 50.2 - Matla 1.48 - 1e druk - 1960 - 72 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 48: 'Hebt U de andere deeltjes van ERIC DE NOORMAN al gelezen ? Vraagt er naar bij uw boekhandelaar' |
> 49: De Vissers van de Zwarte Klip - verhaal 51 - Matla nr 1.49 - 1e druk - 1961 - 72 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 49: 'De avonturen van Eric de Noorman worden vervolgd in deel 50 HET RECHT DER LANGE LANSEN' |
> 50: Het Recht der Lange Lansen - verhaal 52 - Matla nr 1.50 - 1e druk - 1961 - 54 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 50: 'Deze reeks wordt voortgezet met deel 51 WIGBERTH'S WRAAK' |
> 51: Wigberth's Wraak - verhaal 53 - Matla 1.51 - 1e druk - 1961 - 70 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 51: 'In deel 52 DE ONWILLIGE HELD wordt dit spannende verhaal voortgezet' |
> 52: De Onwillige Held - verhaal 54 - Matla 1.52 - 1e druk - 1962 - 61 pagina's - vanaf deel 44 worden de titels van de eerder verschenen delen niet meer op de achterzijde van de kaft vermeld. Tekst op achterzijde deel 52: 'VRAAGT uw boekhandelaar ook naar de andere deeltjes uit de serie AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN' |
> 67: De Vrouw in het Blauw - verhaal 67, ook wel 66a genoemd - Uitgeverij Panda; voor nadere details wordt verwezen naar de Panda pagina - omslag in de stijl van de Eerste Nederlandse serie |
Hieronder een overzicht van de tot nu (februari 2006) toe aangetroffen advertenties voor deze serie
Advertentie in Tom Poes Weekblad
|
2e jaargang nr 47 |
> Eric de Noorman - Advertentie in Tom Poes Weekblad - 2e jaargang - no. 47 (20-10-1949) - met advertentie: 'Eric de Noorman' (Eerste Nederlandse serie) - formaat: 69 x 52 mm.
|
Advertenties in de Nieuwe Haarlemsche Courant
![]() |
![]() |
| Vijfde advertentie | Zesde Advertentie |
Deze website wordt in de loop van 2003/2008 ontwikkeld i.s.m. De 'Stichting Hans G. Kresse'